• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Sznurki do sutaszu

Dobre Sznurki do sutaszu to podstawa pracy nad biżuterią w technice soutache.  Za autorkę tej techniki uznaje się Dori Csengeri, która jako pierwsza użyła sznurków do wojskowych szamerunków, jako bazy do robienia biżuterii metodą zszywania sznurków

Sutasz to z francuskiego „soutache”,  oznaczający splot lub warkocz.
 
Sznurek sutasz to podstawowy materiał do tworzenia w technice sutaszu. Najpopularniejszy to ten z  charakterystycznym rowkiem pośrodku, (dwukanałowy) pozwalającym równe prowadzenie ściegu co  bardzo ułatwia pracę początkującym. Sznurki do sutaszu można zakupić w różnych gatunkach i kolorach. Na pewno na uwagę zasługuje sznurek do sutaszu Pega - czeskiej, renomowanej marki z wieloletnią tradycją. Te sznurki mają gęstą jodełkę o mocnym, sprężystym splocie.

Sznurki do sutaszu, przy oplataniu, naciąganiu i wyginaniu nie rozciągają się, zachowując jednakową formę w całej pracy. Pracując ze sznurkami, trzeba zwrócić uwagę czy zszywamy sznurki na właściwej stronie, ponieważ mają one "prawą" i "lewą" stronę. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, praca będzie miala różne odcienie, ponieważ splot z każdej strony układa się w innym kierunku.

Kolejnym sznurkiem spotykanym w sutaszu jest sznurek sutasz satynowy, jednokanałowy bez usztywnienia w środku. Jest miękki i plastyczny z ładną poświatą, jednak praca z nim wymaga więcej cierpliwości i wprawy.

I trzeci – sznurek sutasz skręcany, jednokanałowy używany z wyczuciem głównie do delikatnego ozdabiania prac w biżuterii sutasz.

Sznurki to tej techniki dostępne są w wielu kolorach, których łączenie pozostaje w wyobraźni tworzących biżuterię sutasz.

Biżuteria sutasz wykonywana jest techniką haftu soutache. Polega ona na zszywaniu (nie klejeniu) ze sobą sznurków w wybranych kolorach za pomocą igły i nitki. Nić powinna być bardzo cienka. Mogą to być nici monofilowe (przezroczyste) lub nici nylonowe o grubości 0,1mm dostępne w różnych kolorach. Można ją dopasować do koloru sutaszu.

Co potrzebujesz poza sznurkami do sutaszu do zrobienia biżuterii

Igły do biżuterii sutasz to kolejny ważny element. Powinny być cienka, długa i elastyczne, które przechodzą łatwo przez otwór koralika a także nie haczą sznurków.

Poza igłą i nićmi potrzebne będą koraliki TOHO lub kamienie z dziurkami w różnych rozmiarach. Kluczową rolę odgrywają również kaboszony, które obszywa się sznurkami do sutaszu,. 

Ważne jest, aby koraliki drobne, z których powstają ramki lub rzędy były równej wielkości, inaczej będą się zatapiały tworząc wybrzuszenia, co zakłóci wygląd biżuterii.

Kamienie naturalne błyszczące lub matowe oplecione przez sznurki do sutaszu wyglądają w biżuterii zjawiskowo i są dopasowywane w zależności od charakteru biżuterii. 

Oprócz wymienionych elementów, do tworzenia biżuterii sutasz potrzebny będzie filc do podklejenia całości oraz klej do biżuterii

Technika Sutasz nie jest łatwą techniką. To paca dla ludzi kreatywnych, cierpliwych i z wyobraźnią, jednak jeśli rozpoczniemy od prac najprostszych, każda następna wyda się dużo łatwiejsza. Nie zaczynajmy więc od dużego naszyjnika czy bransoletki a od łatwiejszej biżuterii typu kolczyki w kształcie omegi czy prostej bransoletki, gdzie sznurkiem są obszyte koraliki w kształcie kulki. 

Sznurki do sutaszu

Sznurki do sutaszu

Sutasz to kolorowa, niezwykle dekoracyjna biżuteria, sutasz to także technika handmade i wreszcie sutasz to nazwa sznurka, który w tej technice wiedzie prym. Niezwykle plastyczne sznurki do sutaszu mają charakterystyczny rowek pośrodku ułatwiający równe ich prowadzenie, zwłaszcza dla początkujących. Sznurek sutasz pozwala się dobrze łączyć z kamieniami o rożnych kształtach zarówno naturalnymi jak i sztucznymi oraz z koralikami najlepiej równej wielkości np. TOHO i Firepolish. Biżuteria wykonana techniką sutasz nie należy do łatwych, jest to jednak wyzwanie dla tworców handmade z wyobraźnią, cierpliwością i kreatywnością.