• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Pod względem składu chemicznego akwamaryn minerał to krzemian glinu i berylu. Naturalnie występujący akwamaryn posiada barwę niebieskozieloną, ciemnozieloną, jasnoniebieską lub ciemnoniebieską. W jubilerstwie preferowany jest jednak akwamaryn kamień o zabarwieniu błękitnym. Aby pogłębić ten kolor lub zmienić jego odcień z zielonkawego na niebieski akwamaryn do wyrobu biżuterii zwykle poddaje się procesowi podgrzewania. Dodatkowo często nacina się akwamaryn kamień równolegle do osi podłużnej kryształu, aby wydobyć jak najgłębszy odcień jego barwy. Umiejętnie oszlifowany akwamaryn do wyrobu biżuterii prezentuje w całej okazałości jeszcze jedną swoją cechę – dwubarwność – w zalezności od kąta patrzenia akwamaryn jawi się jako niebieski / zielonkawy albo bezbarwny. 

  

W przeciwieństwie do szmaragdu, akwamaryn minerał dość często można wydobyć w postaci nieskazitelnych egzemplarzy. Przeznacza się je wówczas na wysokiej klasy pierścionki, kolczyki, czy naszyjniki, a także wisiorki w formie naturalnych sześciobocznych kryształów. Transparentny akwamaryn kamień idealnie nadaje się do techniki wire-wrapping z wykorzystaniem drutu jubilerskiego lub chainmaille na bazie kółeczek montażowych. Akwamaryn do bransoletek czy naszyników w postaci sznurów korali lub nieregularnych baryłek wybiera się natomiast raczej spośród kamieni nieprześwitujących i z inkluzjami. 

   

Jeśli chcesz wykorzystać akwamaryn do bransoletek, wystarczy, że weźmiesz kawałek drutu pamięciowego, kilka przekładek np. w kolorze srebrnym i garść lustrzanych koralików Crystalove. Akwamaryn do bransoletek na gumce świetnie skomponuje się zaś z niebieskim amazonitem lub chalcedonem. Jeśli wolisz bardziej stonowane rozwiązania, możesz także wykorzystać akwamaryn do bransoletek w stylu makrama łącząc go np. z szarymi lub błękitnymi sznurkami.

   

Dlaczego akwamaryn do wyrobu biżuterii jest dobrym wyborerm? Oprócz swojej urody, kamień ten jest też trwały i dość odporny na uderzenia (twardość 7,5-8,0 w skali Mohsa). Nie musisz zatem martwić się, że Twoje ulubione korale ulegną przypadkowemu uszkodzeniu. Pamiętaj jednak, że akwamaryn minerał (szczególnie okazy o zabarwieniu jasnoniebieskim i zielononiebieskim) może blaknąć pod wpływem działania promieni słonecznych. Umieść zatem swój akwamaryn z dala od słońca. Pomysły, jak przechowywać różne błyskotki znajdziesz na naszym blogu.

Akwamaryn

Akwamaryn to minerał należący do grupy berylów – jednych z najpiękniejszych i najczęściej poszukiwanych kamieni jubilerskich. Do tej samej rodziny należą także: szmaragd, morganit czy beryl gwiaździsty. Nazwa akwamaryn nawiązuje do charakterystycznego zielononiebieskiego koloru kryształów (po łacinie aqua marina oznacza "woda morska"). Akwamaryn do wyrobu biżuterii najwyżej ceniony jest jednak, gdy posiada głęboką błękitną albo ciemnoniebieską barwę i odznacza się transparentną lub przeświecającą strukturą. Mimo to na rynku spotkać można wiele ciekawie wybarwionych, nieprzezroczystych okazów, które równie atrakcyjnie prezentują się jako biżuteryjne ozdoby. My kochamy wszystkie akwamaryny i jesteśmy zdania, że w rękach Superhandmadowaca z wyobraźnią każdy akwamaryn kamień ma potencjał, aby zabłyszczeć. :)

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

Typ

Typ

Wielkość otworu

Wielkość otworu

Kształt

Kształt

Przewiercenie

Przewiercenie

Faktura

Faktura

1 - 4 z 4
Sortuj wg:
strona: z 1