• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Pod względem składu chemicznego minerał akwamarynu to krzemian glinu i berylu. Naturalnie występujący posiada barwę niebieskozieloną, ciemnozieloną, jasnoniebieską lub ciemnoniebieską. W jubilerstwie preferowany jest jednak akwamaryn o zabarwieniu błękitnym. Aby pogłębić ten kolor lub zmienić jego odcień z zielonkawego na niebieski zwykle poddaje się go procesowi podgrzewania. Dodatkowo często jest nacinany równolegle do osi podłużnej kryształu, aby wydobyć jak najgłębszy odcień jego barwy. Kamień ten umiejętnie oszlifowany prezentuje w całej okazałości jeszcze jedną swoją cechę: dwubarwność; w zależności od kąta patrzenia jawi się on jako niebieski / zielonkawy albo bezbarwny.
W przeciwieństwie do szmaragdu, minerał ten dość często można wydobyć w postaci nieskazitelnych egzemplarzy. Przeznacza się je wówczas na wysokiej klasy pierścionki, kolczyki, czy naszyjniki, a także wisiorki w formie naturalnych sześciobocznych kryształów. Transparentny  kamień idealnie nadaje się do techniki wire-wrapping z wykorzystaniem drutu jubilerskiego lub chainmaille na bazie kółeczek montażowych. W sprzedaży najczęściej występuje w postaci sznurów korali lub nieregularnych bryłek, które wybiera się raczej spośród kamieni nieprześwitujących i z inkluzjami.
Jeśli chcesz wykorzystać ten kamień do wykonania bransoletki wystarczy, że weźmiesz kawałek drutu pamięciowego, kilka przekładek np. w kolorze srebrnym i garść lustrzanych koralików Crystalove. Natomiast na gumce świetnie skomponuje się z niebieskim amazonitem lub chalcedonem. Jeśli wolisz bardziej stonowane rozwiązania, możesz także wykorzystać go do biżuterii z makramy, łącząc go np. z szarymi lub błękitnymi sznurkami.
Dlaczego akwamaryn jest dobrym wyborem? Oprócz swojej urody, kamień ten jest też trwały i dość odporny na uderzenia (twardość 7,5-8,0 w skali Mohsa). Nie musisz zatem martwić się, że Twoje ulubione korale ulegną przypadkowemu uszkodzeniu. Pamiętaj jednak, że  niektóre okazy o zabarwieniu jasnoniebieskim i zielononiebieskim mogą blaknąć pod wpływem działania promieni słonecznych. Umieść zatem swój wybrany kamień z dala od słońca. Pomysły, jak przechowywać różne błyskotki znajdziesz na naszym blogu.

Akwamaryn

Akwamaryn to minerał należący do grupy berylów – jednych z najpiękniejszych i najczęściej poszukiwanych kamieni jubilerskich. Do tej samej rodziny należą także: szmaragd, morganit czy beryl gwiaździsty. Nazwa nawiązuje do charakterystycznego zielononiebieskiego koloru kryształów (po łacinie aqua marina oznacza "woda morska"). Najwyżej ceniony jest jednak, gdy posiada głęboką błękitną albo ciemnoniebieską barwę i odznacza się transparentną lub przeświecającą strukturą. Mimo to na rynku spotkać można wiele ciekawie wybarwionych, nieprzezroczystych okazów, które równie atrakcyjnie prezentują się jako biżuteryjne ozdoby.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
1 - 3 z 3
Sortuj wg:
strona: z 1