• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Jak dobrać odpowiedni filc?

Najczęściej zrobiony jest z wełny, poliestru lub wiskozy. Można podzielić go na dwie grupy. Sztywny, to tak zwany techniczny oraz miękki, zwany dekoracyjnym. Jest dostępny najczęściej w arkuszach o wymiarze 20x30cm oraz 30x34cm w wielu kolorach w grubościach 1,5mm oraz 2,0mm. Zarówno typ dekoracyjny jak i techniczny używany jest w hafcie koralikowym jako baza z rozrysowanym wzorem do haftowania. Jaki produkt zastosować, decyduje rodzaj pracy, którą wykonujemy. Przykładowo do bransoletek bardziej nada się cieńszy, dekoracyjny. Łatwo go zginać, zrolować, jest mniej widoczny. Ale tam, gdzie powinien być utrzymany nadany kształt np. przy tworzeniu broszki, lepiej się sprawdzi ten techniczny. Jest grubszy i twardszy.

Haft koralikowy nie jest pomysłem nowym. Od dawna wykonywano aplikacje ozdobne do odzieży, torebek i domowych przedmiotów. Jednak od niedawna pojawia się jako samodzielna biżuteria w postaci bransoletek, broszek i naszyjników. Do jego wykonania potrzebujemy koralikow w różnych kształtach i kolorach. Mogą być okrągłe, podłużne, owalne, płaskie takie jak kaboszony z grafiką itp. Filc w arkuszach ułatwia nam wykonywanie tej biżuterii. Dobrze się na nim rysuje, łatwo wchodzi igła.

Drugą z technik w której wyrób ten to ważny element, to technika sutaszu. Kiedyś sutasz znajdował zastosowanie głównie w ozdabianiu odzieży, w militariach, teraz zyskał nowe życie w tworzeniu biżuterii. Tasiemki, sznurek do sutaszu, koraliki, kamienie i kaboszony kamienie z łatwością dają się przyszywać, modelować i przyklejać na filcu (najlepszy do tego celu jest typ techniczny).

Poza tym, przy tworzeniu tymi technikami musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w igły do przyszywania – cienkie, długie swobodnie przechodzące przez otwór koralika, klej do przyklejania - najlepiej taki, który po wyschnięciu staje się przezroczysty i nie schnie zbyt długo, nożyczki oraz półfabrykaty do produkcji biżuterii, w zależności co chcemy wykonać – bigle, ogniwka, krawatki, zawieszki i zapięcia.

Filc w arkuszach

To wyrób włókienniczy, który jest otrzymywany metodą spilśniania. Do niedawna filc jubilerski był wyrabiany tradycyjnie z włókien zwierzęcych i roślinnych. Jednak obecnie to najczęściej wyrób z włókien syntetycznych takich jak wiskoza czy poliester. Obecnie stosowany jest nie tylko w scrapbokingu. Spotykany również w tworzeniu biżuterii metodą handmade. Jest materiałem niezwykle plastycznym. Łatwy do wycinania, zszywania, sklejania. Filc w arkuszach dostępny jest w różnorodnych kolorach, które nie odbarwiają się w kontakcie z wodą lub ze światłem słonecznym. Dobrze się układa, nie rozciąga się. Najczęściej jest stosowany w technice sutaszu i hafcie koralikowym.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Grubość

Grubość

1 - 12 z 12
Sortuj wg:
strona: z 1