• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Filc w arkuszach - jaki wybrać?

Z czego jest zrobiony:
Filc jubilerski jest najczęściej wykonany z wełny, poliestru lub wiskozy.

Filc w arkuszach można podzielić na dwie grupy. Sztywny, to tak zwany filc techniczny oraz miękki - filc dekoracyjny.
Filc do wyrobu biżuterii jest dostępny najczęściej w arkuszach 20x30cm w wielu kolorach w poniższych grubościach 1,5mm oraz 2,0mm.

Zarówno filc dekoracyjny jak i filc techniczny używany jest w hafcie koralikowym jako baza z rozrysowanym wzorem do haftowania. Jaki filc w arkuszach zastosować, decyduje rodzaj pracy, którą wykonujemy. Np do bransoletek bardziej nada się cieńszy, dekoracyjny. Latwo go zginac, rolowac, jest mniej widoczny. Ale tam, gdzie powinien być utrzymany nadany kształt np. przy tworzeniu broszki, lepiej się sprawdzi filc techniczny. Jest grubszy i twardszy.

Haft koralikowy nie jest pomysłem nowym. Od dawna wykonywano aplikacje ozdobne do odzieży, torebek i domowych przedmiotów. Jednak od niedawna pojawia się jako samodzielna biżuteria w postaci bransoletek, broszek i naszyjników. Do jego wykonania potrzebujemy koralikow w różnych kształtach i kolorach. Mogą być okrągłe, podłużne, owalne, płaskie takie jak kaboszony z grafiką itp. Filc w arkuszach ułatwia nam wykonywanie tej biżuterii. Dobrze się na nim rysuje, łatwo wchodzi igła.

Drugą z technik w której filc w arkuszach to ważny element, to technika sutaszu. Kiedyś sutasz znajdował zastosowanie głównie w ozdabianiu odzieży, w militariach, teraz zyskał nowe życie w tworzeniu biżuterii. Tasiemki, sznurek do sutaszu, koraliki, kamienie i kaboszony kamienie z łatwością dają się przyszywać, modelować i przyklejać na filcu (najlepszy do tego celu jest filc techniczny).

Poza tym, przy tworzeniu tymi technikami musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w igły do przyszywania – cienkie, długie swobodnie przechodzące przez otwór koralika, klej do przyklejania - najlepiej taki, który po wyschnięciu staje się przezroczysty i nie schnie zbyt długo, nożyczki oraz półfabrykaty do produkcji biżuterii, w zależności co chcemy wykonać – bigle, ogniwka, krawatki, zawieszki i zapięcia.

Filc w arkuszach

Filc w arkuszach

Filc w arkuszach to wyrób włókienniczy, który jest otrzymywany metodą spilśniania. Do niedawna filc jubilerski był wyrabiany tradycyjnie z włókien zwierzęcych i roślinnych. Jednak obecnie filc techniczny to najczęściej wyrób z włókien syntetycznych takich jak wiskoza czy poliester.
Obecnie filc dekoracyjny jest stosowany nie tylko w scrapbokingu, ale również w tworzeniu biżuterii metodą handmade. Jest materiałem niezwykle plastycznym. Łatwy do wycinania, zszywania, sklejania. Filc do wyrobu biżuterii dostępny jest już za niewielką cenę w różnorodnych kolorach, które nie odbarwiają się w kontakcie z wodą lub ze światłem słonecznym. Dobrze się układa, nie rozciąga się. Najczęściej jest stosowany w technice sutaszu i hafcie koralikowym.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

Grubość

Grubość

1 - 19 z 19
Sortuj wg:
strona: z 1