Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kaboszony szklane

( ilość produktów: 36 )

Te ozdoby to serce wielu biżuteryjnych projektów, zarówno tych całkiem prostych, jak i tych bardziej zaawansowanych. Nikogo nie dziwi więc, że w większości rękodzielniczych warsztatów, mają dopisek: ?niezbędne?. Kaboszony z grafiką dzięki swej wdzięcznej nazwie, od lat wygrywają konkursy na najczęściej przekręcaną nazwę. Oczywiście jak to w handmade bywa, nieważne jak je nazwiesz (komboszony, koboszony, kabaszony albo po prostu szkiełka z grafiką) ważne jak ich użyjesz. A żeby ich użyć, musisz je poznać ciut bliżej.

Kaboszony szklane - jak wklejać?

Inaczej szklane bryły o zaokrąglonym szlifie. To współczesna alternatywa dla kaboszonów z kamieni naturalnych, które są wykorzystywane w pracochłonnej biżuterii wykonanej metodą sutasz lub haft koralikowy. Majestatyczne wzornictwo wykorzystywane przy sutaszu to pozostałości po baroku, kiedy biżuteria wykonana tą metodą weszła do codziennego użytku. Sutasz to pracochłonna technika, w wyniku której powstają małe arcydzieła. Materiałami, które się wykorzystuje to sznurek, koraliki i właśnie szkiełka z grafiką. Prace wykonane ta metodą spotyka się także w nowoczesnym wydaniu, kiedy zamiast kamieni wykorzystuje się kaboszony szklane. Wykorzystanie własnej grafiki, albo tematyczne dopasowanie zdjęcia do projektu, to wielkie atuty takiej biżuterii. Tworząc wzory inspirowane naturą, świetnie sprawdza się grafika z elementem florystycznym lub abstrakcyjnym. Kolorystycznie pasują do wykorzystanych materiałów.

Najczęściej wykorzystywane są do wykonania biżuterii, w której wykorzystuje się specjalne bazy do kaboszonów. Są to bazy do kolczyków, klipsów, wisiorków i bransoletek. W bardzo prosty sposób można stworzyć komplet biżuterii, wybierając odpowiednie rozmiary elementów.

Jeśli chcesz zrobić wisiorek, najpierw wybierz wzór graficzny, który najbardziej Ci się podoba. Do wyboru masz całą gamę wzorów: wąsy, zwierzęta, kwiaty, sowy, misie, wzory geometryczne a nawet kapelusze. Na wisiorek najlepiej nadają się szkła z grafiką o wielkości 20mm i 25mm. Następnie wybierz bazę. Bardzo ważne jest by jej rozmiar odpowiadał rozmiarowi kaboszonu. Jeśli masz zatem taki o wielkości 25mm, wybierz bazę o tej wielkości. Chcąc dobrać do tego elementy na kolczyki, analogicznie zrób to samo. Wybierz grafikę, szkło najlepiej o wielkości 12mm lub 14mm, a następnie bazę do kolczyków (lub klipsów). W przypadku gotowych wzorów graficznych modne jest łączenie tego samego motywu tematycznego, ale z subtelną różnicą we wzorze. Na przykład wybierając jako motyw przewodni sowy, możemy na wisiorek i kolczyki wybrać 3 różne elementy z sowami, które są w podobnej stylistyce. Gdy masz wybrany cały zestaw, przygotuj klej Hasulith i działaj!

Kaboszony szklane występują, jako gotowe elementy do wklejenia do bazy, ale można również samemu wykonać grafikę. Wówczas potrzebne są  takie przezroczyste, które podkleja się własną grafiką. Ręcznie robiona biżuteria daje ogromne możliwości do przeniesienia najbardziej szalonych pomysłów w rzeczywiste projekty. Wydrukowanie własnej grafiki jest dodatkową szansą na stworzenie biżuterii ?jedynej na świecie?. Przecież głównie po to robisz biżuterię, prawda?

Stylistykę pracy opartej na tych produktach, podkreśla się kolorem metalu, z którego jest wykonana baza. Wybierając bazy w kolorze antycznego złota, stworzysz biżuterię w stylu retro. Elementy oksydowane nadaje się na biżuterię w stylu barokowym, a srebrny metal dobrze pasuje do stylizacji współczesnych.

Kaboszony z grafiką to ręcznie wykonane wypukłe szkiełka z naklejoną od spodu grafiką. Grafiki są projektowane specjalnie na wymiar lub są częścią większego obrazu. Popularne wzory, to wzory geometryczne, twarze, motyle, rośliny a także zwierzęta. Aby wykonać własny projekt, należy wybrać kaboszon przezroczysty i zaprojektować grafikę, która będzie odpowiadała kształtowi i jago wielkości. Grafikę najlepiej wydrukować na grubszym sztywnym papierze, na przykład o gramaturze 180. Wydruk z drukarki laserowej zapewni ładną i wyraźną grafikę. Obrazek wycinamy i przyklejamy do spodu kaboszonu klejem Magic lub innym klejem, który zasycha na przezroczysty kolor. Nie może to być jednak klej szybkoschnący, bo na grafice będzie widać ślady. Kiedy klej wyschnie, wklejamy całość do bazy używając kleju do biżuterii lub dwuskładnikowego kleju takiego jak poxipol.

Produkty te są najczęściej okrągłe, owalne lub kwadratowe. Spotykane w rozmiarach 10mm, 12mm, 14mm są używane do wklejania do baz klipsów, kolczyków i bransoletek. Te w rozmiarze 20mm i 25mm świetnie nadają się do wklejenia do bazy zawieszki.

pixel